Boşanan Anne Babanın Yakınlığı Çocuklara Yaramıyor

Çocuk ve Televizyon
22 Mart 2015
Kardeş Sevgisini Baltalamamak İçin Ne Yapmamalı?
28 Mart 2015

Boşanan Anne Babanın Yakınlığı Çocuklara Yaramıyor

Boşanan anne babaların çocuklarında, okul başarısında azalma, içine kapanıklık problemleri görülebilir. Bu durum anne ve babanın çocuğuna özen göstermesi ve belki psikolojik destek yardımıyla kolayca aşılabilir. Çiftlerin çocuğu çatışmalardan uzak tutması çocuğun bu dönemi rahat geçirmesini sağlayacaktır.

bosanan anne babanin yakinligi cocuklara yaramiyor 01

Bu dönemde anne babalar kendilerine doğru gelen ancak çocuk için daha kötü olan bazı şeyler yapabilmektedir. Mesela çocuk bu durumdan daha az etkilensin diye beraber tatile çıkmak, yemek yemek, gezmek vs. Çocuk hem anne hem babasıyla vakit geçirsin ve boşanmanın etkilerini daha çabuk atlatsın diye yapılan bu şeyler çocuk için daha kötü sonuçlara neden olabilmektedir.

bosanan anne babanin yakinligi cocuklara yaramiyor 02

Anne babanın birlikte görünmesi, birlikte vakit geçirmesi aslına bakarsanız çocuk için boşanma sürecinin daha da zorlaşmasına neden oluyor. Anne babasını beraber gören çocukların kafası karışıyor ve anne babasının yeniden bir araya gelmesine dair bir umut yaratmalarına neden oluyor. Bu da uzun vadede çocuğu daha mutsuz ediyor.

bosanan anne babanin yakinligi cocuklara yaramiyor 03

Bu nedenle boşanma sonrasında eski işle kanlı bıçaklı olmak ya da hiç görüşmemek hele ki ortada küçük bir çocuğun varlığı söz konusuyken doğru değil. Ama eski işinizle ilişkiyi resmi tutmalı, hatta bir iş ilişkisi gibi düşünmelisiniz. Çocuk, karşı tarafla bir iletişim kurduğu zaman onu yalnız bırakmalı ve anne ya da babasıyla beraber bağımsız bir ilişki kurmasını desteklemelisiniz.

bosanan anne babanin yakinligi cocuklara yaramiyor 04

Çocuğunuza bu aşamada yapacağınız en büyük iyilik eski eşinizin ardından onun hakkında kötü konuşmamak, görüşme saatlerini ve günlerini esnek tutmak ve çocuğunuz ihtiyaç duyduğunda onu her şekilde desteklemenizdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuk Psikoloji Merkezi