Kardeş Sevgisini Baltalamamak İçin Ne Yapmamalı?
28 Mart 2015
Çocuklara Kitap Sevgisini Erkenden Aşılayın
30 Mart 2015

Çocuğa Yeni Kardeş Haberi Nasıl Verilmeli?

Yeni bir kardeş haberi birçok çocuk için neredeyse yıkıcı olmaktadır. Çocuk bu dönemde eğer doğru bir strateji belirlenmezse hırçınlaşabilir, hatta doğacak olan kardeşinden nefret dahi edebilir. Anne babanın yaklaşımı bu aşamada son derece önemlidir.

cocuga yeni kardes haberi nasil verilmeli 02

Doğacak olan kardeşin haberi nasıl verilmeli?

*Çocuğunuzu en geç karnınız belirginleşene kadar bebeğin haberini vermelisiniz. En mantıklısı hamilelikte ilk 3 ay, yani en riskli dönem, geçtikten sonra haber vermektir.

*Kardeş haberini en güvendiği ve yakın olduğu insan, yani annesi haber vermelidir.

cocuga yeni kardes haberi nasil verilmeli 05

*Çocuğunuzu bebeğin gelişimi konusunda bilgilendirmelisiniz. Örneğin çocuk doğduktan sonra abisiyle/ablasıyla oynayabilmek için biraz büyümesi gerektiğini, doğduğunda meme emmesi gerektiğini, günün büyük kısmında uyuyacağı konusunda onu bilgilendirmeniz bebek doğduktan sonra ona yaklaşımında daha bilinçli olmasını sağlar.

*Eğer bebeğiniz için bir isim düşündüyseniz ondan bahsederken kesinlikle ismini kullanmalısınız.

listening to the unborn baby's heart

*Yeni bebek ile ilgili evinizde düzenlemeler yaparken çocuğunuzun odasına, eşyalarına müdahale etmemelisiniz. Bu çocuğu sinirlendirir ve kardeşine karşı tavır almasına neden olur. Eğer bir müdahale daha iyi olacaksa bunu çocuğunuzdan onay alarak yapmalısınız.

cocuga yeni kardes haberi nasil verilmeli 04

*Çocuklar zaten çok meraklıdırlar ve bu meraklarını giderebilmek için sık sık soru sorarlar. Bebek konusunda da sık sık soru soracağından şüpheniz olmasın. Sorularını ona uygun bir dille yanıtlamalı ve sorularını yanıtsız bırakmamalısınız. Hatta bu dönemde çocuğunuzun bebeklik dönemindeki resimlerini ona göstermeniz, kardeşi olan çocuklarla iletişim kurmasını sağlamanız yararlı olacaktır.

 

 

1 Yorum

  1. Şehnaz Şener dedi ki:

    Bizde kızıma yeni söyledik kardeşi olacağını. 2.5 yaşında ve gayet iyi gidiyor şimdilik sık sık karnıma dokunup bebek burda diyor. Umarım doğunca da kıskanmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuk Psikoloji Merkezi