Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Dikkati geliştirmek için yapılabilecek öneriler:

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Bir Çocuğun Anne  Babası Olmak:
21 Nisan 2016

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Dikkati geliştirmek için yapılabilecek öneriler:

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu teşhisi konan bir bireyin öncelikle görsel dikkatinin mi yoksa işitsel dikkatinin mi daha geriden geldiğinin anlaşılması gerekir. Şayet tanı ve teşhis uzman psikolog ve psikiyatrist tarafından konulduysa, yapılan değerlendirmelerde hangi dikkat alanında bozulma olduğu zaten belirlenmiştir.

Görsel dikkat alanında bozulmalar varsa uygulanabilecek önerier:

* Oyun, çocuklar için çok önemli bir duygusal araçtır. Ancak oyuncakların devamlı ortada ve dağınık biçimde durması, okul çağı çocuklarının ders çalışması gerektiği zamanlarda dikkatini dağıtabilir. Bu nedenle oyuncakları dolap içerisine yerleştirmek iyi bir fikir olabilir. Unutmayın, oyuncakları tamamen ortadan kaldırmak çözüm değildir, çocuğun oyuna ihtiyacı vardır. Dersler bittikten sonra oyun zamanı başlayabilir.Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Dikkati Geliştirmek (2)

* Çocuğun odası mümkünse sade olsun. Duvar kağıdı, halı deseni, nevresim deseni çok renkli ve büyük desenli olmasın.

* Çalışma masasının üstünde bilgisayar, televizyon, play station gibi dikkat dağıtabilecek unsurlar olmasın. Şayet bu mümkün değilse ders çalışırken bilgisayar ekranı kapalı olsun veya üzerini bir örtü ile örtün.

* Çocuk, ders çalışırken çalışma masasının üstünde o gün çalışacağı ders kitapları, defteri, kalemi ve silgisi dışında başka bir ders materyali olmasın.

* Görsel dikkati dağınık olan bir çocuğun ders çalışırken yüzünün kapıya dönük değil duvara dönük olması önemlidir. Mümkünse bu duvar boş ve açık renk olsun.

 

İşitsel dikkat alanında bozulmalar varsa uygulanabilecek öneriler:

* Çok basit, sade ve net cümleler kurun.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Dikkati Geliştirmek (3)* Arka odadan seslenerek ondan bir şey istemeyin. Onunla konuşurken yanına gidin ve göz teması kurararak (hattta mümkünse ona dokunarak) sade bir dille isteklerinizi aktarın.

* Konuşma esnasında yüksek sesli müzik, televizyon sesi veya başka konuşmalar çocuğunuzun dikkatini dağıtabilir. Bu nedenle çocuğunuzla konuşurken ortamda bu seslerin olmamasına gayret edin.

* Aynı anda birkaç şey istemeyin. Örneğin “Şimdi bana çorap çekmecenden siyah çorabını getir, sonra benim odamdan gözlüğümü al ve mutfaktan bir bardak su alarak yanıma gel” dediğinizde bu isteklerinizden en az bir tanesi işitsel dikkati dağınık bir çocuk tarafından unutulur. Bu nedenle isteklerinizi tek tek söyleyin.

* Yüksek sesle veya azarlayıcı bir ses tonu ile konuşmak çocuğun dikkatini konuşulan şeye değil “Acaba ne yanlış yaptım?” düşüncesine odaklanmasına vesile olabilir. Bu nedenle sakin ve tutarlı bir ses tonu ile konuşmaya gayret edin.

7 Yorum var

 1. Aysun dedi ki:

  01.12.2006 doğumlu ve 11.06.2010 doğumlu iki oğlum var. Büyük oğlum 5.sinifa küçük oğlum 1.sinifa başlayacak .. büyük oğlum da aşırı derecede kendini savunma olayı var ben yapmadım.. ben oyle demedim.. ben bilmiyordum.. herşeyden sıyrılmak için söylediği bu sözler beni çok uzuyor ve belli dönemlerde agresif oluyorum… Okul hayatı onun için hiç önemli değil ileri derecede okula karşı antipatisi var… Ben bunu yenebilmesini sagliyamiyorum… Kardesine karşı sürekli hakaret ve aşağı layici konuşmalar ve hitap şekli var.. ben ve babası onunla ne kadar naif,i ılımlı ve sakin yalın dilde konuşuyor olsakta bunları aşamıyoruz.. büyük oğlum davranışları küçük oğlumun gelişimine ve kişiliğine çok zarar verdiğini dusunuyorum . Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim

  • Halime dedi ki:

   Benjm teyzem sabredeceksin bir kere konusacak sin surek li bagirip asla dovmiceksin der onlara anlatarak ve sabrederek susarak yapacaksin ne yapacal san ded ken di cocuklarini yemi. N ederim yaramazlik yapmis lar sadece cezalisiniz o dada oturup cikmicak siniz derdi ve dusunun o cocuklar annanesi gel in hadi bur da neden oturuyorsunuz demis onlarda biz cezaliyiz cezamiz bitmeden o damizdan cikmayiz derler di ve akilli lardi erkek kuzenim cok arsiz ve yerinde durmayan cocuk oldugu halde dusunun yeyzem sadece goz tenasi yla anlatir di her zaman da her hatasin da yapmicak siniz der bize her sey ceza olmaz hele de o daya kapatma k kilitlemek bagirmak oyle olmaz derdi uygun yumusak dille odanizda yarim saat sessiz saatinizin bitmesini bekliceksiniz der di cocuklarina zaten esi de piskiyatri uzman doktor du dusunu. N

 2. Gülbeyaz dedi ki:

  Benim 3 yaşında bir oğlum var konuşması tuvalet aliskanligidikkati herşey çok güzel fakat tek rahatsızlığım biryere gittiğimizde asla sözümü dinlememesi aşırı şımarık davranıyor ve beni çok zora sokuyor evde ara sırada olsa dinliyor ve sakin sinirleniyorum belli etmemeye çalışıyorum sakince uyarıyorum ama bazen sabrımı gerçekten taşırıyor.. eşimden ayriyim oğlum benimle kalıyor acaba bunun mu etkisi var diye düşünüyorum ama ben elimden geleni yapmaya çalışıyorum bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz o daha çok küçük ve ben ona herşeyi güzellikle anlatmak istiyorum

  • ferhat kartal dedi ki:

   Çok dikkat edilmesi ve kesinlikle profösyonel destek alınması gereken bir konu.

  • Cigdem dedi ki:

   Bu cokta abartılacak bir durum değil gibi. Benimde 5 yaşındaki oğlum çok şımarık zaman zaman bağırabiliyorum. Yalnız olmanızdan dolayı çok daha hassassınız. Bu yüzden kendinizi çok hırpalamayın. Herzaman kesin, net ve kararlı konuşmak önemli. Sağlıkla büyütmek dileğiyle

 3. Tugce dedi ki:

  Merhaba.Benim oğlum aşırı hareketli dikkat dağınıklığı olan bir çocuk.Ona karşı kesin tavrımı göstermiyorum çünkü gonul almayı çok iyi biliyor.Çevremiz deki insanlar çok şımarıyor ben benimle onun arasına çık giriyor benim engellemek istediğim şeylere çok mudahale ediyorlar ve çocuğum beni hiç dinlemiyor.Baş edemiyorum artık bana karşı saygısızlaştı ve sözümü hiç dinlemiyor
  Bende aşırı gerilip ona bağırmak zorunda kalıyorum ve bazen aşırı tepki gosterebiliyorum ne yapabilirim

 4. Nur dedi ki:

  Merhaba 10 yaşında erkek çocuğum var eşimden ayrıldım tekrar ewlendim. Çocuğumun davranışları beni çok geriyor sürekli bir yerleri karıştırma huyu hızlıca birşeyleri yapma hiç izin almadan sormadan yapma huyları var.. sürekli şekilde ikaz edip bazen çok tatlı dille anlatmam hiç ise yaramıyor.. temizlik bakımı olsun hijyen olsun çok zorluyor beni yalan konuşması ben yapmadım bilmiyorum bilmem sürekli haklı çıkma çabası ceza da veriyorum yeri geliyor oyunlarını kisitliyorum ama sürekli ikaz etmek zorunda bırakıyor beni hergun aynı hataları yapmasından çok yoruldum.. Nasıl bir davranış sergilemeliyim acaba…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuk Psikoloji Merkezi