Mutlu Bir Çocuk Yetiştirmenin Kuralları
6 Mayıs 2015
Empati Yeteneğini Hayvanlar Üzerinde Kullanan 15 Sevimli Çocuk
7 Mayıs 2015

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

Ebeveynlerin kardeş kıskançlığını önlemeye dair izlediği yol çoğunlukla her iki kardeşe  yada kardeşlerin tümüne eşit oranda eşit davranışları gerçekleştirmeden yanadır. Bu doğru gibi görünse de aslında doğru bir davranış değildir veya eksik bir davranış demek daha doğrudur. Çocuklar arasında kıskançlığı önlemenin yegane yolu her bir çocuk için ayrı vakit oluşturabilmekten geçmektedir. Her bir çocuk için özel program oluşturmak ve ona özel zaman dilimi ayırabilmeniz gerekmektedir. Çocuk her an ailesinin paylaşma zorunda olmadığı bilincine vararak kendine özel ayrılan o anların tadına vararak mutluluk yaşar.

6 Yorum var

 1. Barış Yılmaz dedi ki:

  Biz Türklerin yaptığı en büyük hata, ikisine de aynı şeyi almak. Bunu yaptığımız zaman işin çözüldüğünü zannediyoruz 🙂

 2. Melike dedi ki:

  Aralarında çok az yaş farkı olan kardeslerde kıskançlıgı önlemek en büyük siyasettir.

 3. Sevgi Çelebi dedi ki:

  Kardeş kıskançlıgı bence en çok kız çocuklarının yaşadığı problem. Bu işin en büyük sorunu annenin bir çocuğa daha fazla ilgi göstermesi babanın ise diğer çocuğa daha fazla ilgi göstermesi yüzünden oluyor. Anne ve babanın dengesiz ve ölçüsüz davranışları çocuğa kötü örnek oluyor.

 4. Cengiz Yüksel dedi ki:

  Çocuklarda 3-5 gibi yaşların çocuk ergenliğine giriş vs olduğundan dolayı kardeş yapmanın doğru olmadığı konusunda ne düşünüyorsunuz?

 5. tülay demirci dedi ki:

  İkisini de eşit şartlarda büyütmemize ve gerekli ilgiyi göstermemize rağmen küçük kızım ablasını hep kıskanıyor. Onunla bir şey paylaşmak istemiyor. Küçücük çocuk bu kadar tribe nasıl giriyor anlayamıyorum.

 6. hafsa can dedi ki:

  bizde çocuk olduk. hemde 5 kardeş büyüdük. kıskançlık nedir bilmedik. şimdi ki çocuklar herşeye ve her imkana sahipler. buna rağmen bu afra tafraları anlayamıyorum. insan beziyor bazen.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuk Psikoloji Merkezi